Dobře vybrané lyžařské boty by měly mít sportovní vložku do bot

Publikováno: 13.9. 2022
Počet zobrazení: 1644
Lyžařská bota vlastně ani není botou. Je to specifický sportovní nástroj, který je tuhý, vysoký a pevně svírá nohu tak, aby přes něj šlo efektivně ovládat lyže. Na chůzi jsou lyžařské boty spíše nevhodné.

Realita je taková, že pokud nekupujete přezkáče ve specializované prodejně, kde vám dle změřených parametrů nohy vyberou vhodně veliké boty, většinou vám pak na nohou skončí boty o 2 čísla větší. V prodejně jsou boty příjemné a netlačí, ale po dni ježdění se vnitřní botička vymačká a noha začne ve skeletu lítat ze strany na stranu, komfort ale i bezpečí při lyžování je pryč. Proto doporučujeme přečíst článek na téma jak vybrat lyžařské boty z pera redakce lyžařského časopisu SNOW. Je to článek dlouhý a komplexní, ale pokud to s lyžování myslíte vážně, měli byste si jej přečíst.

 

Vložky do lyžařských bot, rozhodně ano

My se zaměříme na usazení nohy v přezkáčích. Jak bylo psáno, ty jsou tuhé a noha v nich není v přirozené poloze a prostředí. Pro chodidlo je normální pohyb chůze a běh, při kterých se opakovaní zapojují svaly, pracuje podélná i příčná klenba, noha dynamicky reaguje na terén… V lyžařské botě je ale napevno zafixovaná na tvrdé rovné podložce, pohyb je minimální. Navíc při dotažení přezek nad nártem dochází k dalšímu tlaku (a pokud máte velké boty, jak bylo zmíněno v úvodu, tak dotahujete boty kvůli omezení pohybu ještě více) a podélná klenba chodidla má tendenci se propadat. V tu chvíli nastává:

Když přezkáče osadíte vhodnou lyžařskou vložkou do bot s podporou klenby, omezí se výše zmíněné problémy. Kvalitní zimní vložky vyrábí francouzská značka Sidas, které je vyvíjí již od roku 1975. Díky patní misce usadí nohu v botě lépe, možnost předozadního pohybu se omezí, zlepší se tím i zafixování paty jako takové. Díky tomu není třeba tolik dotahovat horní přezky nad nártem.

Další benefit je, že díky podpoře podélné klenby je přenos impulzů z nohy lyžaře rychlejší a přesnější, což ocení i rekreační lyžaří, protože lyže najednou dělají to, co oni chtějí.

Pokud se ptáte, jak je to s vložkami do bot a skialpovou obuví, tak je to obdobné. Vložky dodá komfort a přesnost při chůzi i sjezdu.

Ze zimních modelů jsou neprodávanější 3Feet Winter a 3Feet Merino. Oba modely jsou lépe odizolované, ten s Merino vlnou z horní strany je ještě teplejší, takže ho ocení i dámy s hůře prokrvenými chodidly.

Pro osoby, které mají velké problémy s prochladnutím chodidel jsou k dispozici vyhřívané vložky do bot. Na ty se specializuje francouzská značka Therm-ic, jejich model Heat 3D poskytuje střední ortopedicky tvarovanou oporu klenby, zlepší prokrvení chodidla a díky topnámu tělesu ve spodní části pod prsty dodá teplo, když je potřeba.

Pro sportovní lyžaře je nejlepší volbou zhotovení vložek na míru, například Sidas Custom Winter Pro. Vyškolení specialisti vymodelují vložky přesně dle chodidla lyžaře, skialpinisty, běžkaře, tím se docílí maximální přesnosti ovládání lyžařského náčiní.

 

S dobrou ortopedicky tvarovanou vložkou bude vaše lyžování lepší, otestováno a ověřeno.

 

Text: Petr Havelka

Foto: Petr Havelka a Sidas

 

Share on Facebook

Vložit komentář

Jméno:

Kód z obrázku:

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

4 body, na které se zaměřit, když si kupujete sportovní boty

Stojí před vámi důležité rozhodnutí, jaké boty si vybrat pro oblíbenou sportovní aktivitu? Máme pro vás čtyři nejdůležitější body, kterými byste při výběru...

09.5. 2023
Jak vybrat ubytování na lyžích pro děti? A co jim nezapomenout vzít?

Rozhodli jste se, že využijete letošní zimu, která se vyvíjí nezvyklým způsobem a vezmete s sebou i děti? Děláte dobře, ale i tak je potřeba ledacos promyslet. Bohužel ve...

20.3. 2023
Vyhřívané rukavice nejen na lyže

Promrzlé prsty na rukou při lyžování, to je problém, který vám může pokazit a hlavně zkrátit den na lyžích. Naštěstí tento problém se studenými prsty má funkční...

11.2. 2023
V suchu a v teple na svah – jak dobře vysušit lyžařské boty?

Vyrazit ráno na svah v zavlhlých přezkáčích, to je chyba, kterou nechcete zažít, natož opakovat. Suchá lyžařská bota je totiž základ pěkného dne na horách. A když je...

20.1. 2023

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Frymburk

15% sleva na skipasy a vstup na bobovací kopec Naši kluci dělají maximum možného. Snaží se využít a přesunout každý dostupný kousek sněhu v našem parku, tak abychom...
07.1. 2023

Železná Ruda - Alpalouka, Slavoj

Prezentují, že je to nejlevnější lyžování na železnorudsku. Ale za ty prachy to vůbec nestojí a levné to určitě také není. prostě zlodějna a arogance ... to je jejich...
06.1. 2023

Polička

Dobrý den jezdíte dnes 6.1.23?


06.1. 2023
Lipno

Velmi špatná orginizace při nakupování skipasů, neustále něco kontrolují /věk dětí, průkazy studenta/ obsluha pomalá, neochotná. Rakouské středisko cca 25 km odtud to je...
28.12. 2022

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 30-50cm
Orlické Záhoří - Jadrná
Nejvíce nového sněhu: 0cm
Kraličák
Nejlépe hodnocené středisko: 85%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 69%
Kralický Sněžník
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.