Dobře vybrané lyžařské boty by měly mít sportovní vložku do bot

Publikováno: 13.9. 2022
Počet zobrazení: 598
Lyžařská bota vlastně ani není botou. Je to specifický sportovní nástroj, který je tuhý, vysoký a pevně svírá nohu tak, aby přes něj šlo efektivně ovládat lyže. Na chůzi jsou lyžařské boty spíše nevhodné.

Realita je taková, že pokud nekupujete přezkáče ve specializované prodejně, kde vám dle změřených parametrů nohy vyberou vhodně veliké boty, většinou vám pak na nohou skončí boty o 2 čísla větší. V prodejně jsou boty příjemné a netlačí, ale po dni ježdění se vnitřní botička vymačká a noha začne ve skeletu lítat ze strany na stranu, komfort ale i bezpečí při lyžování je pryč. Proto doporučujeme přečíst článek na téma jak vybrat lyžařské boty z pera redakce lyžařského časopisu SNOW. Je to článek dlouhý a komplexní, ale pokud to s lyžování myslíte vážně, měli byste si jej přečíst.

 

Vložky do lyžařských bot, rozhodně ano

My se zaměříme na usazení nohy v přezkáčích. Jak bylo psáno, ty jsou tuhé a noha v nich není v přirozené poloze a prostředí. Pro chodidlo je normální pohyb chůze a běh, při kterých se opakovaní zapojují svaly, pracuje podélná i příčná klenba, noha dynamicky reaguje na terén… V lyžařské botě je ale napevno zafixovaná na tvrdé rovné podložce, pohyb je minimální. Navíc při dotažení přezek nad nártem dochází k dalšímu tlaku (a pokud máte velké boty, jak bylo zmíněno v úvodu, tak dotahujete boty kvůli omezení pohybu ještě více) a podélná klenba chodidla má tendenci se propadat. V tu chvíli nastává:

Když přezkáče osadíte vhodnou lyžařskou vložkou do bot s podporou klenby, omezí se výše zmíněné problémy. Kvalitní zimní vložky vyrábí francouzská značka Sidas, které je vyvíjí již od roku 1975. Díky patní misce usadí nohu v botě lépe, možnost předozadního pohybu se omezí, zlepší se tím i zafixování paty jako takové. Díky tomu není třeba tolik dotahovat horní přezky nad nártem.

Další benefit je, že díky podpoře podélné klenby je přenos impulzů z nohy lyžaře rychlejší a přesnější, což ocení i rekreační lyžaří, protože lyže najednou dělají to, co oni chtějí.

Pokud se ptáte, jak je to s vložkami do bot a skialpovou obuví, tak je to obdobné. Vložky dodá komfort a přesnost při chůzi i sjezdu.

Ze zimních modelů jsou neprodávanější 3Feet Winter a 3Feet Merino. Oba modely jsou lépe odizolované, ten s Merino vlnou z horní strany je ještě teplejší, takže ho ocení i dámy s hůře prokrvenými chodidly.

Pro osoby, které mají velké problémy s prochladnutím chodidel jsou k dispozici vyhřívané vložky do bot. Na ty se specializuje francouzská značka Therm-ic, jejich model Heat 3D poskytuje střední ortopedicky tvarovanou oporu klenby, zlepší prokrvení chodidla a díky topnámu tělesu ve spodní části pod prsty dodá teplo, když je potřeba.

Pro sportovní lyžaře je nejlepší volbou zhotovení vložek na míru, například Sidas Custom Winter Pro. Vyškolení specialisti vymodelují vložky přesně dle chodidla lyžaře, skialpinisty, běžkaře, tím se docílí maximální přesnosti ovládání lyžařského náčiní.

 

S dobrou ortopedicky tvarovanou vložkou bude vaše lyžování lepší, otestováno a ověřeno.

 

Text: Petr Havelka

Foto: Petr Havelka a Sidas

 

Share on Facebook

Vložit komentář

Jméno:

Kód z obrázku:

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Vyhřívané rukavice nejen na lyže

Promrzlé prsty na rukou při lyžování, to je problém, který vám může pokazit a hlavně zkrátit den na lyžích. Naštěstí tento problém se studenými prsty má funkční...

24.11. 2022
Zimní bundy na hory i do města

Zima je období, které vyžaduje zvláštní péči o náš šatník. Měli bychom mít na paměti, že se musíme vhodně oblékat, abychom se chránili před chladem. Proto má smysl...

23.11. 2022
Pánské zimní bundy – vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali tu pravou na lyže

Každý lyžař dobře ví, že bez pořádné zimní bundy to na horách skutečně nejde. Kvalitní pánská zimní bunda dokáže požitek z lyžování několikanásobně umocnit a...

23.11. 2022
Dobře vybrané lyžařské boty by měly mít sportovní vložku do bot

Lyžařská bota vlastně ani není botou. Je to specifický sportovní nástroj, který je tuhý, vysoký a pevně svírá nohu tak, aby přes něj šlo efektivně ovládat lyže. Na chůzi...

13.9. 2022

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Ramzová

Dobrý den, zajímá mne, zda bude fungovat lanovka 29.10. a 31.10., máme na chatě Jiřího na Šeráku,konferenci Horské medicíny, kde bude asi 50 lidí, prosím odpověď zde či...
07.10. 2021

Zvičina

Tak to je super!


18.9. 2021
Zvičina

Dobrá zpráva! V JUTĚ už poptávají nádrže na vodu... Už se těším!!!!


27.8. 2021
Železná Ruda - Belveder

Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.


11.8. 2021

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 40-60cm
Potůčky
Nejvíce nového sněhu: 10cm
Malá Úpa
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.