Lyže, nebo snowboard? Co je pro začátečníka vhodnější?

Publikováno: 12.3. 2022
Počet zobrazení: 1933
Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější sjezdové lyže, nebo snowboard?

 

Odlišnosti v technice

Lidé, kteří ovládají oba sporty, tvrdí, že lyžování je podstatně jednodušší. Může za to odlišná technika jízdy. Zatímco na lyžích máte nohy zvlášť a svah sjíždíte stejným směrem, jakým směřují špičky lyží, na snowboardu si musíte zvyknout na to, že máte obě nohy připojené k jedné desce a svah sjíždíte bokem.

 

Co si z toho vzít, pokud jste zimními sporty zcela nepolíbení? S největší pravděpodobností se rychleji a snáz naučíte ovládat sjezdové lyže a při troše snahy se brzy dostanete na nějakou rozumnou úroveň dovedností. Podmanit si prkno vám bude trvat o něco déle, jakmile ale zvládnete základní postoj a správnou techniku pádů, máte velkou šanci, že během týdne budete sjíždět svahy s naprostým přehledem.

Výdej energie a námaha

Lyžování i snowboarding jsou sporty, které vyžadují pohyb celého těla. Ale zatímco na lyžích vám s udržením rovnováhy pomohou hůlky, na snowboardu budete muset více zapojit svaly hlubokého stabilizačního systému.

 

A jak je to s energetickým výdejem? Při prostém sjíždění svahů (ať už na lyžích, či na snowboardu) spálí průměrný člověk za hodinu přibližně 1 400 kJ. Čím více triků budete na svahu předvádět, tím vaše spotřeba energie logicky poroste.

A co pohodlí?

Co se týče vleků a lanovek, výhodu mají lyžaři, kteří cestu na svah absolvují, aniž by museli odepínat lyže. Snowboardisté si při jízdě na vleku musejí poradit s tím, že ve vázání nechávají upnutou jen přední nohu, zatímco tu druhou si pokládají mezi vázání. V případě lanovky pak na prknaře číhá hlavní úskalí při vystupování, kdy je třeba snowboard včas nasměrovat po směru jízdy a sesednout se zadní nohou položenou na prkně.

 

Jakmile se ale chcete zastavit na horký čaj v místním občerstvení, situace se v tu ránu obrací ve prospěch snowboardistů. Jejich boty poskytují větší pohodlí než přezkáče, stejně jako volnější nepromokavé oblečení, které je udrží v teple a suchu i po celodenním padání do sněhu.

Pozor na zranění

Tak jako každý sport ani sjezdové lyžování a snowboarding nejsou zcela bez rizika. Dle statistik jsou sice častější zranění na snowboardu, na druhou stranu ta opravdu vážná potkávají spíše lyžaře. Záleží totiž nejen na způsobu pádu, ale i na rychlosti - a lyže dokáže velmi rychle rozjet i začínající lyžař.

 

Vždy proto noste helmu, mějte perfektně seřízené vázání a zvažte, zda se vám nevyplatí obléknout také chránič páteře a zápěstí. Především se však řiďte hlavními zásadami bezpečnosti na sjezdovce - jezděte jen na povolených trasách, dodržujte přiměřenou rychlost jízdy a chovejte se na sjezdovce ohleduplně a obezřetně.

Pořiďte si vlastní výbavu na svah

Jako začátečník možná uvažujete nad tím, že si sjezdové lyže nebo snowboard půjčíte. Jestliže se vám nově objevený sport zalíbí, pak neváhejte a investujte do vlastního vybavení, na kterém budete testovat své osobní limity. Širokou nabídku lyží a snowboardů najdete na Heurece, kde vám s výběrem toho pravého produktu pomůže srovnávač cen a uživatelské recenze.

Pokud vás nelákají sjezdové lyže, můžete vyzkoušet například běžky, které nabízí alternativu ke klasickým lyžím.


Foto: Unsplash.com
Autor: sponzorovaný článek

 

 

 

Share on Facebook

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Na co nezapomenout, když se balíte na hory?

Jestli nějaká dovolená vyžaduje důkladnou přípravu, je to určitě ta na horách. Počasí zde může být nevyzpytatelné a určitě nechcete, aby vás zaskočilo. Není to totiž...

26.3. 2022
Lyže, nebo snowboard? Co je pro začátečníka vhodnější?

Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější...

12.3. 2022
Jak vybrat správné lyže pro začátečníky?

Chystáte se letos poprvé na svah? Výběr těch správných lyží je základ a kupovat první, na které vám padne zrak, není nejlepší nápad. Typů lyží je hodně. Podívejte se,...

12.3. 2022
Autem do hor? Jedině se spolehlivým povinným ručením

Letošní sezóna slibuje skutečně přepychovou sněhovou nadílku a na hory letos plánuje zajet spousta návštěvníků. Většina z nás se sem hodlá přesunout svým vozidlem. Jak...

09.12. 2021

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Ramzová

Dobrý den, zajímá mne, zda bude fungovat lanovka 29.10. a 31.10., máme na chatě Jiřího na Šeráku,konferenci Horské medicíny, kde bude asi 50 lidí, prosím odpověď zde či...
07.10. 2021

Zvičina

Tak to je super!


18.9. 2021
Zvičina

Dobrá zpráva! V JUTĚ už poptávají nádrže na vodu... Už se těším!!!!


27.8. 2021
Železná Ruda - Belveder

Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.


11.8. 2021

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce nového sněhu: 0cm
Kraličák
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.