Lyže, nebo snowboard? Co je pro začátečníka vhodnější?

Publikováno: 12.3. 2022
Počet zobrazení: 3966
Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější sjezdové lyže, nebo snowboard?

 

Odlišnosti v technice

Lidé, kteří ovládají oba sporty, tvrdí, že lyžování je podstatně jednodušší. Může za to odlišná technika jízdy. Zatímco na lyžích máte nohy zvlášť a svah sjíždíte stejným směrem, jakým směřují špičky lyží, na snowboardu si musíte zvyknout na to, že máte obě nohy připojené k jedné desce a svah sjíždíte bokem.

 

Co si z toho vzít, pokud jste zimními sporty zcela nepolíbení? S největší pravděpodobností se rychleji a snáz naučíte ovládat sjezdové lyže a při troše snahy se brzy dostanete na nějakou rozumnou úroveň dovedností. Podmanit si prkno vám bude trvat o něco déle, jakmile ale zvládnete základní postoj a správnou techniku pádů, máte velkou šanci, že během týdne budete sjíždět svahy s naprostým přehledem.

Výdej energie a námaha

Lyžování i snowboarding jsou sporty, které vyžadují pohyb celého těla. Ale zatímco na lyžích vám s udržením rovnováhy pomohou hůlky, na snowboardu budete muset více zapojit svaly hlubokého stabilizačního systému.

 

A jak je to s energetickým výdejem? Při prostém sjíždění svahů (ať už na lyžích, či na snowboardu) spálí průměrný člověk za hodinu přibližně 1 400 kJ. Čím více triků budete na svahu předvádět, tím vaše spotřeba energie logicky poroste.

A co pohodlí?

Co se týče vleků a lanovek, výhodu mají lyžaři, kteří cestu na svah absolvují, aniž by museli odepínat lyže. Snowboardisté si při jízdě na vleku musejí poradit s tím, že ve vázání nechávají upnutou jen přední nohu, zatímco tu druhou si pokládají mezi vázání. V případě lanovky pak na prknaře číhá hlavní úskalí při vystupování, kdy je třeba snowboard včas nasměrovat po směru jízdy a sesednout se zadní nohou položenou na prkně.

 

Jakmile se ale chcete zastavit na horký čaj v místním občerstvení, situace se v tu ránu obrací ve prospěch snowboardistů. Jejich boty poskytují větší pohodlí než přezkáče, stejně jako volnější nepromokavé oblečení, které je udrží v teple a suchu i po celodenním padání do sněhu.

Pozor na zranění

Tak jako každý sport ani sjezdové lyžování a snowboarding nejsou zcela bez rizika. Dle statistik jsou sice častější zranění na snowboardu, na druhou stranu ta opravdu vážná potkávají spíše lyžaře. Záleží totiž nejen na způsobu pádu, ale i na rychlosti - a lyže dokáže velmi rychle rozjet i začínající lyžař.

 

Vždy proto noste helmu, mějte perfektně seřízené vázání a zvažte, zda se vám nevyplatí obléknout také chránič páteře a zápěstí. Především se však řiďte hlavními zásadami bezpečnosti na sjezdovce - jezděte jen na povolených trasách, dodržujte přiměřenou rychlost jízdy a chovejte se na sjezdovce ohleduplně a obezřetně.

Pořiďte si vlastní výbavu na svah

Jako začátečník možná uvažujete nad tím, že si sjezdové lyže nebo snowboard půjčíte. Jestliže se vám nově objevený sport zalíbí, pak neváhejte a investujte do vlastního vybavení, na kterém budete testovat své osobní limity. Širokou nabídku lyží a snowboardů najdete na Heurece, kde vám s výběrem toho pravého produktu pomůže srovnávač cen a uživatelské recenze.

Pokud vás nelákají sjezdové lyže, můžete vyzkoušet například běžky, které nabízí alternativu ke klasickým lyžím.


Foto: Unsplash.com
Autor: sponzorovaný článek

 

 

 

Share on Facebook

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Top 10 důležitých věcí, které byste si měli vzít s sebou do letadla

Čeká vás cesta letadlem a vy stále váháte co byste si do něj určitě neměli zapomenout vzít? Připravili jsme si pro vás praktický seznam 10 věcí, které by vám na palubě...

11.1. 2023
Jak osvítit sjezdovku na večerní lyžování?

Lyžování a snowboard je v Česku stále oblíbenější. Každoročně jsou sjezdovky plné a svou oblibu si získalo i večerní lyžování. Dostatečně osvětlené sjezdovky nejen...

03.1. 2023
Jedete na lyže? Co s sebou rozhodně nezapomenout

Kdo nejezdí na lyže 20x za zimu, měl by si udělat seznam potřebných věcí. Určitě se to vyplatí, není toho totiž málo. Zvažujte také, kolik budete mít místa a co unesete.

22.12. 2022
V suchu a v teple na svah – jak dobře vysušit lyžařské boty?

Vyrazit ráno na svah v zavlhlých přezkáčích, to je chyba, kterou nechcete zažít, natož opakovat. Suchá lyžařská bota je totiž základ pěkného dne na horách. A když je...

20.12. 2022

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Frymburk

15% sleva na skipasy a vstup na bobovací kopec Naši kluci dělají maximum možného. Snaží se využít a přesunout každý dostupný kousek sněhu v našem parku, tak abychom...
07.1. 2023

Železná Ruda - Alpalouka, Slavoj

Prezentují, že je to nejlevnější lyžování na železnorudsku. Ale za ty prachy to vůbec nestojí a levné to určitě také není. prostě zlodějna a arogance ... to je jejich...
06.1. 2023

Polička

Dobrý den jezdíte dnes 6.1.23?


06.1. 2023
Lipno

Velmi špatná orginizace při nakupování skipasů, neustále něco kontrolují /věk dětí, průkazy studenta/ obsluha pomalá, neochotná. Rakouské středisko cca 25 km odtud to je...
28.12. 2022

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 70-110cm
Orlické Záhoří - Černá Voda
Nejvíce nového sněhu: 20cm
Třeštík – Celnica
Nejlépe hodnocené středisko: 85%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 69%
Kralický Sněžník
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.