Jak vybrat správné lyže pro začátečníky?

Publikováno: 12.3. 2022
Počet zobrazení: 640
Chystáte se letos poprvé na svah? Výběr těch správných lyží je základ a kupovat první, na které vám padne zrak, není nejlepší nápad. Typů lyží je hodně. Podívejte se, co všechno si před koupí promyslet, abyste si lyžování užili dosyta.

Máte před sebou výběr svých prvních lyží? Než si vezmete první, které se vám zalíbí, musíte si promyslet několik důležitých otázek. Výběr těch nejlepších lyží sice může trochu potrápit váš běžný účet, ale investice se vám vrátí v podobě skvělého lyžování.

 

Vsaďte na ovladatelnost

Pokud s lyžováním teprve začínáte, hledejte lyže, které jsou měkčí a budou se snadno ovládat. Myslete však na to, že lyže pro začátečníky nejsou vhodné na rychlé sjíždění kopců, ale spíše na pomalejší a uvolněnější tempo.

 

Poznejte svůj terén

Důležité je také znát terén, ve kterém budete lyžovat. U začátečníků to je snadné, jelikož pravděpodobně nepůjdete rovnou do volného terénu, ale budete se držet upravených sjezdovek. Na ty jsou nejvhodnější lyže typu slalomka, allround či allmountain. Allround a allmountain jsou ideální pro celodenní lyžování, mají měkčí konstrukci a lepší ovladatelnost. Slalomky zase skvěle drží na hraně.

 

Podle šíře středu lyže by se měl začátečník zaměřit spíše na lyže do 75 mm. Lyže s touto šířkou středu jsou stabilnější, hodí se na ne zrovna dokonale upravené tratě. Lyže se šířkou středu do 85 mm a do 90 mm převážně představují typ allmountain, které se hodí jak na svah, tak i do volného terénu.

 

Začněte pomalu

Jestliže budete stát na lyžích poprvé, vyberte si sjezdové lyže (slalomky či obřačky). Nejlepší je začít opravdu zlehka a pomalu a nejdřív vypilovat techniku právě na upravených sjezdovkách, než se posunete dál. Pokud už jste ale někdy na lyžích stáli, ale nejste žádný profesionál, spíše začátečník s nějakými zkušenostmi, můžete si vybrat i allmountain lyže. Ty mají průměrnou šířku a poradí si i s neupraveným sněhem.

 

Najděte správnou délku a šířku

Nakonec je důležité zvolit správnou délku lyží. K tomu potřebujete znát svou výšku. Optimální jsou lyže s délkou k nosu. Kratší lyže se snadněji ovládají, proto čím méně zkušeností s lyžováním máte, tím kratší lyže můžete zvolit. Svou roli ale hraje také hmotnost - pro statnější postavy jsou vhodnější delší lyže a naopak.

 

Správnou šířku lyží zjistíte podle terénu, ve kterém budete lyžovat. Obecně platí, že užší lyže se hodí na pevný uježděný svah, širší do volného terénu, kde je měkký sníh. Šířka lyží se popisuje třemi čísly, přičemž nejvíce nám řekne to prostřední, označované jako šířka pasu.

 

Nezapomeňte na lyžáky

Boty na lyže jsou poslední součástí, nad kterou musíte přemýšlet, a jsou nejdůležitější výbavou. Velikost lyžáků se odvíjí od délky vašeho chodidla v centimetrech. Kromě toho je tu ještě jeden parametr, tzv. flex, určující flexibilitu lyžáků. Začátečníci by si měli vybírat pružnější boty, které mají flex mezi 60 a 90.

 

Vybavte se dalšími nezbytnostmi

K dalším nezbytnostem pro lyžování pak zajisté patří hůlky, helma a brýle. Hůlky vám pomohou držet rovnováhu. Nepodceňujte ani výběr helmy a brýlí. Ochrání vás při pádu a brýle vám také chrání zrak před ostrým světlem odrážejícím se od běloskvoucího sněhu.

 

Foto: Unsplash.com
Autor: sponzorovaný článek


Share on Facebook

Vložit komentář

Jméno:

Kód z obrázku:

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Vyhřívané rukavice nejen na lyže

Promrzlé prsty na rukou při lyžování, to je problém, který vám může pokazit a hlavně zkrátit den na lyžích. Naštěstí tento problém se studenými prsty má funkční...

24.11. 2022
Zimní bundy na hory i do města

Zima je období, které vyžaduje zvláštní péči o náš šatník. Měli bychom mít na paměti, že se musíme vhodně oblékat, abychom se chránili před chladem. Proto má smysl...

23.11. 2022
Pánské zimní bundy – vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali tu pravou na lyže

Každý lyžař dobře ví, že bez pořádné zimní bundy to na horách skutečně nejde. Kvalitní pánská zimní bunda dokáže požitek z lyžování několikanásobně umocnit a...

23.11. 2022
Dobře vybrané lyžařské boty by měly mít sportovní vložku do bot

Lyžařská bota vlastně ani není botou. Je to specifický sportovní nástroj, který je tuhý, vysoký a pevně svírá nohu tak, aby přes něj šlo efektivně ovládat lyže. Na chůzi...

13.9. 2022

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Ramzová

Dobrý den, zajímá mne, zda bude fungovat lanovka 29.10. a 31.10., máme na chatě Jiřího na Šeráku,konferenci Horské medicíny, kde bude asi 50 lidí, prosím odpověď zde či...
07.10. 2021

Zvičina

Tak to je super!


18.9. 2021
Zvičina

Dobrá zpráva! V JUTĚ už poptávají nádrže na vodu... Už se těším!!!!


27.8. 2021
Železná Ruda - Belveder

Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.


11.8. 2021

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 40-60cm
Potůčky
Nejvíce nového sněhu: 10cm
Malá Úpa
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.