
Stejně jako při sportu platí, že není špatné počasí, je jen špatné oblečení, podobné je to i u úrazových pojistek. Není totiž dobrá nebo špatná pojistka, je jen špatně nastavená. Pojišťovny jsou v dnešní době na srovnatelné úrovni a to, co je odlišuje, jsou právě rozdíly v nastavení pojistných smluv.
Pojistky se liší stejně, jako auta. Pokud jedete na rodinný výlet nebo na návštěvu k babičce s rodinou, nejspíš zvolíte jiné auto, než když startujete v rallye. Od jednoho auta čekáte bezpečí, od druhého rychlost. Pojďme se podívat na to, jak se od sebe liší jednotlivá pojištění rizik a co od nich můžete čekat. Není totiž pojištění jako pojištění.
První, co musíte dobře stanovit, je riziková skupina. Chodíte sem tam na túru, ale jinak nic zvláštního nepodnikáte? Budete riziková skupina 1. Je vaše hobby cyklistika na horách a sjíždíte i hůře přístupné trasy? Pak budete nejspíš ve vyšší rizikové skupině. Výběr rizikové skupiny nepodceňujte. Pojišťovny velmi dobře ví, do které jaká činnost spadá a může pak odmítnout plnění s tím, že jste na riziko nebyli pojištění.
Prvním rizikem, které by si mělo získat vaši pozornost, jsou trvalé následky úrazu. I při běžné sportovní aktivitě, jakou je třeba turistika na horách si můžete způsobit úraz, který zanechá trvalé následky. A je rozdíl za utržené vazy v koleni dostat 10 000 Kč nebo o nulu navíc. Navíc úraz, který zanechá trvalé následky vás může na delší dobu vyřadit z provozu a udělat pořádnou díru do vašeho rozpočtu. Trvalé následky jsou celkem levné, takže zde platí – čím více, tím lépe. Minimální částka by v tomto případě měla činit několik milionů korun. Stane-li se vám úraz, který zanechá trvalé následky, pojišťovna posuzuje, na kolik procent zasáhl nebo omezil vaše tělo. A opět je rozdíl, jestli dostanete 5 % z 500 000 nebo z pěti milionů.
Problém vám ale může způsobit i zlomená noha, nebo vyvrtnutý kotník. To sice trvalé následky zanechat nemusí, ale vám to zkomplikuje život a možnost vykonávat vaši práci. Pro tento účel se sjednává tzv. „denní odškodné“. Určíte částku, kterou vám má pojišťovna vyplácet za každý den, kdy jste se léčili s úrazem. Pokud je váš příjem např. 30 000 Kč měsíčně, a nemáte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele, mělo by vaše denní odškodné být 1000 Kč. S nemocenskou jste zhruba na polovině. Je tu ale háček. Pojišťovny mají nastaveno, jak dlouho se s úrazem můžete léčit, takže i když se zranění třeba nehojí dobře, tak pokud překročíte dobu, kterou si pojišťovna na léčení určila, vyplácení pojistného bude ukončeno. A pokud se zase vyléčíte rychleji, dostanete zaplacenou jen dobu, po kterou vaše léčení probíhalo.
Při sportování na horách jsou ale i rizika, která mají mnohem fatálnější následky. A samozřejmě platí, že čím rizikovější činnost vykonáváte, tím větší je pravděpodobnost, že by k nim mohlo dojít. Těmi riziky jsou smrt nebo invalidita. Pokud jste tedy milovníky lyžování na horách nebo provozujete extrémní sporty, měli byste zvážit pojištění i těchto rizik.
Většina pojišťoven si také hlídá karenční dobu – tedy období, kdy vám platit nemusí. Je to v případě, že sice máte úraz, ale jeho léčení trvá méně než 8–10 dní. V tom případě vám pojišťovna nemusí vyplatit vůbec nic.
Všechna rizika se řídí pojistnými tabulkami pojišťoven. Jsou to brožury o několika desítkách stran, psané drobným písmem. Probrat se jimi a porovnat pojišťovny mezi sebou, to je práce na plný úvazek. Proto je dobré využít někoho, kdo to již udělal za vás. Naštěstí se srovnání úrazového pojištění věnuje celkem dost společností, jejichž služby můžete využít.
Nestačí ale jen zadat údaje do formuláře a doufat, že je nějaký program vybere za vás. Na to je kalkulačka úrazového pojištění příliš malý pán. Vybírejte si spíše společnosti, které nabízí možnost sjednat úrazové pojištění online a při tom váš výběr probrat s jejich pracovníkem. Máte pak mnohem větší možnost se na rizika doptat a nastavit si pojistku na míru.
Autor: spozorovaný článek
Jestli nějaká dovolená vyžaduje důkladnou přípravu, je to určitě ta na horách. Počasí zde může být nevyzpytatelné a určitě nechcete, aby vás zaskočilo. Není to totiž...
26.3. 2022Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější...
12.3. 2022Chystáte se letos poprvé na svah? Výběr těch správných lyží je základ a kupovat první, na které vám padne zrak, není nejlepší nápad. Typů lyží je hodně. Podívejte se,...
12.3. 2022Letošní sezóna slibuje skutečně přepychovou sněhovou nadílku a na hory letos plánuje zajet spousta návštěvníků. Většina z nás se sem hodlá přesunout svým vozidlem. Jak...
09.12. 2021Dobrý den, zajímá mne, zda bude fungovat lanovka 29.10. a 31.10., máme na chatě Jiřího na Šeráku,konferenci Horské medicíny, kde bude asi 50 lidí, prosím odpověď zde či...
07.10. 2021
Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.