Jaká bude letošní zima na českých sjezdovkách?

Publikováno: 18.12. 2020
Počet zobrazení: 1324

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?


Bude zima, bude mráz?

Aktivní lyžaři si nejspíše mnou ruce - podle prvotních prognóz to zatím vypadá na opravdu studenou a na sníh bohatou zimu. Jednodenní skipasy pro dospělého by se měly i nadále pohybovat od cca 300 do 900 Kč, lyžovačka v tuzemsku váš bankovní účet tedy nevyluxuje. Hotely a penziony tradičně očekávaly plnou kapacitu zejména mezi svátky a na Silvestra, vládní opatření jsou však nevyzpytatelná. Přesto však můžete na hory zavítat alespoň na jeden den a užít si sněhu a čerstvého vzduchu.

 

Evropskou zimu lze zatím odhadovat jen nepřímo

Dle Českého hydrometeorologického ústavu je sice střední Evropa z hlediska sezónních předpovědí nepředpověditelná, přesto lze z několika nepřímých faktorů usuzovat, jaký charakter bude mít letošní zimní sezóna. Mezi činitele, jejichž aktuální povaha může naznačovat, jaká bude zima 2020/2021, patří:

 

Sluneční aktivita

Momentálně je sluneční aktivita na svém dlouhodobém minimu. Její vliv se v meteorologii příliš nezohledňuje, přesto poukazuje na snížení množství slunečních paprsků dopadajících na Zemi. Podle statistik se zimy, kterým předcházela nízká sluneční aktivita, projevovaly nižšími teplotami.

 

Proudění v atmosféře

Zhruba dvouletý cyklus ovlivňující směr větru ve stratosféře má významný vliv na počasí. V různých výškách proudí východní a západní větry. V zimě bude počasí ve střední Evropě nově ovlivňovat východní vítr, který zároveň ovlivní i západní proudění teplejšího vzduchu. Vliv obou typů proudění pak může mít za následek chladnější evropskou zimu.

 

Arktické zalednění

Arktické ledy postupně roztávají a místní zalednění je momentálně na historickém minimu. Míra zalednění ovlivňuje i proudění polárního větru a spolu se změnami ve stratosféře může přispět k chladnějšímu počasí v Evropě.

 

Po létě s teplotami tak akorát by mohla přijít mrazivá zima

Průměrně se v Česku začíná lyžovat už v polovině listopadu, na opravdovou, mrazivou zimu jsme si však většinou museli počkat až do začátku prosince. Snad bude letošní zimní sezóna následovat pro Česko teplotně „typičtější" léto a dočkáme se bohaté nadílky sněhu včas.

 

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?

 

Foto: borismisevic, Unsplash

Autor textu: komerční prezentace

 

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Na co nezapomenout, když se balíte na hory?

Jestli nějaká dovolená vyžaduje důkladnou přípravu, je to určitě ta na horách. Počasí zde může být nevyzpytatelné a určitě nechcete, aby vás zaskočilo. Není to totiž...

26.3. 2022
Lyže, nebo snowboard? Co je pro začátečníka vhodnější?

Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější...

12.3. 2022
Jak vybrat správné lyže pro začátečníky?

Chystáte se letos poprvé na svah? Výběr těch správných lyží je základ a kupovat první, na které vám padne zrak, není nejlepší nápad. Typů lyží je hodně. Podívejte se,...

12.3. 2022
Autem do hor? Jedině se spolehlivým povinným ručením

Letošní sezóna slibuje skutečně přepychovou sněhovou nadílku a na hory letos plánuje zajet spousta návštěvníků. Většina z nás se sem hodlá přesunout svým vozidlem. Jak...

09.12. 2021

Další články »

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Ramzová

Dobrý den, zajímá mne, zda bude fungovat lanovka 29.10. a 31.10., máme na chatě Jiřího na Šeráku,konferenci Horské medicíny, kde bude asi 50 lidí, prosím odpověď zde či...
07.10. 2021

Zvičina

Tak to je super!


18.9. 2021
Zvičina

Dobrá zpráva! V JUTĚ už poptávají nádrže na vodu... Už se těším!!!!


27.8. 2021
Železná Ruda - Belveder

Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.


11.8. 2021

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce nového sněhu: 0cm
Kraličák
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.