Jaká bude letošní zima na českých sjezdovkách?

Publikováno: 18.12. 2020
Počet zobrazení: 1036

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?


Bude zima, bude mráz?

Aktivní lyžaři si nejspíše mnou ruce - podle prvotních prognóz to zatím vypadá na opravdu studenou a na sníh bohatou zimu. Jednodenní skipasy pro dospělého by se měly i nadále pohybovat od cca 300 do 900 Kč, lyžovačka v tuzemsku váš bankovní účet tedy nevyluxuje. Hotely a penziony tradičně očekávaly plnou kapacitu zejména mezi svátky a na Silvestra, vládní opatření jsou však nevyzpytatelná. Přesto však můžete na hory zavítat alespoň na jeden den a užít si sněhu a čerstvého vzduchu.

 

Evropskou zimu lze zatím odhadovat jen nepřímo

Dle Českého hydrometeorologického ústavu je sice střední Evropa z hlediska sezónních předpovědí nepředpověditelná, přesto lze z několika nepřímých faktorů usuzovat, jaký charakter bude mít letošní zimní sezóna. Mezi činitele, jejichž aktuální povaha může naznačovat, jaká bude zima 2020/2021, patří:

 

Sluneční aktivita

Momentálně je sluneční aktivita na svém dlouhodobém minimu. Její vliv se v meteorologii příliš nezohledňuje, přesto poukazuje na snížení množství slunečních paprsků dopadajících na Zemi. Podle statistik se zimy, kterým předcházela nízká sluneční aktivita, projevovaly nižšími teplotami.

 

Proudění v atmosféře

Zhruba dvouletý cyklus ovlivňující směr větru ve stratosféře má významný vliv na počasí. V různých výškách proudí východní a západní větry. V zimě bude počasí ve střední Evropě nově ovlivňovat východní vítr, který zároveň ovlivní i západní proudění teplejšího vzduchu. Vliv obou typů proudění pak může mít za následek chladnější evropskou zimu.

 

Arktické zalednění

Arktické ledy postupně roztávají a místní zalednění je momentálně na historickém minimu. Míra zalednění ovlivňuje i proudění polárního větru a spolu se změnami ve stratosféře může přispět k chladnějšímu počasí v Evropě.

 

Po létě s teplotami tak akorát by mohla přijít mrazivá zima

Průměrně se v Česku začíná lyžovat už v polovině listopadu, na opravdovou, mrazivou zimu jsme si však většinou museli počkat až do začátku prosince. Snad bude letošní zimní sezóna následovat pro Česko teplotně „typičtější" léto a dočkáme se bohaté nadílky sněhu včas.

 

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?

 

Foto: borismisevic, Unsplash

Autor textu: komerční prezentace

 

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Sportování na horách? Nezapomeňte si sjednat úrazové pojištění

Plánujete si letos užít přírodu a vyrazit na hory? Máme pro vás pár rad, jak na to připravit vaše úrazové pojištění.

22.4. 2021
Pohodlná dámská obuv pro jaro, léto a podzim: 2021

I když své zimní boty milujete, jistě se už těšíte, až vysvitne sluníčko a budete smět vklouznout do lehčích modelů. Máte už představu, v jakém páru přivítáte...

20.4. 2021
Dámská i pánská elektrokola vybírejte dle recenzí

Ještě nemáte své vlastní elektrokolo? Se začátkem cyklistické sezóny je určitě otázka pořízení elektrokola na pořadu dne pro celou řadu lidí. Ačkoliv se elektrokola v...

12.4. 2021
Víte, jak vybrat ty nejlepší sjezdové lyže?

Propadli jste kouzlu sjezdového lyžování a pokukujete po nové výbavě, protože ta stará už vám nevyhovuje? Existuje hodně rad, jak sjezdové lyže vybrat, některé jsou...

29.3. 2021

Další články »

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Kraličák

Pro aktuální info sledujte prosím https://zima.mujkralicak.cz/


17.12. 2020
Vysoká u Hav. Brodu

Budete dnes zasnezovat


16.12. 2020
Jablonné nad Orlicí

Prosím spustit je to promarněná příležitost je to nádherný areál


09.12. 2020
Tesák

Pokud máte dotaz na provozovatele areálu Tesák, prosím využijte přímo telefon či e-mail třediska. Děkujeme za pochopení, Ceske-sjezdovky.cz


07.12. 2020

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 60-70cm
Hlubočky
Nejvíce nového sněhu: 20cm
Biocel Zlatník
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.