Jaká bude letošní zima na českých sjezdovkách?

Publikováno: 18.12. 2020
Počet zobrazení: 1119

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?


Bude zima, bude mráz?

Aktivní lyžaři si nejspíše mnou ruce - podle prvotních prognóz to zatím vypadá na opravdu studenou a na sníh bohatou zimu. Jednodenní skipasy pro dospělého by se měly i nadále pohybovat od cca 300 do 900 Kč, lyžovačka v tuzemsku váš bankovní účet tedy nevyluxuje. Hotely a penziony tradičně očekávaly plnou kapacitu zejména mezi svátky a na Silvestra, vládní opatření jsou však nevyzpytatelná. Přesto však můžete na hory zavítat alespoň na jeden den a užít si sněhu a čerstvého vzduchu.

 

Evropskou zimu lze zatím odhadovat jen nepřímo

Dle Českého hydrometeorologického ústavu je sice střední Evropa z hlediska sezónních předpovědí nepředpověditelná, přesto lze z několika nepřímých faktorů usuzovat, jaký charakter bude mít letošní zimní sezóna. Mezi činitele, jejichž aktuální povaha může naznačovat, jaká bude zima 2020/2021, patří:

 

Sluneční aktivita

Momentálně je sluneční aktivita na svém dlouhodobém minimu. Její vliv se v meteorologii příliš nezohledňuje, přesto poukazuje na snížení množství slunečních paprsků dopadajících na Zemi. Podle statistik se zimy, kterým předcházela nízká sluneční aktivita, projevovaly nižšími teplotami.

 

Proudění v atmosféře

Zhruba dvouletý cyklus ovlivňující směr větru ve stratosféře má významný vliv na počasí. V různých výškách proudí východní a západní větry. V zimě bude počasí ve střední Evropě nově ovlivňovat východní vítr, který zároveň ovlivní i západní proudění teplejšího vzduchu. Vliv obou typů proudění pak může mít za následek chladnější evropskou zimu.

 

Arktické zalednění

Arktické ledy postupně roztávají a místní zalednění je momentálně na historickém minimu. Míra zalednění ovlivňuje i proudění polárního větru a spolu se změnami ve stratosféře může přispět k chladnějšímu počasí v Evropě.

 

Po létě s teplotami tak akorát by mohla přijít mrazivá zima

Průměrně se v Česku začíná lyžovat už v polovině listopadu, na opravdovou, mrazivou zimu jsme si však většinou museli počkat až do začátku prosince. Snad bude letošní zimní sezóna následovat pro Česko teplotně „typičtější" léto a dočkáme se bohaté nadílky sněhu včas.

 

Zimní sezóna se neúprosně blíží, a tak je na čase začít zjišťovat, zda si letos pořádně zalyžujeme. Možná omezení cestování do zahraničí nám nedávají velkou šanci podívat se do nejlepších evropských středisek. Jak to tedy bude s počasím v ČR?

 

Foto: borismisevic, Unsplash

Autor textu: komerční prezentace

 

INZERCE

Na lyžařském webu SNOW.cz najdete aktuální informace z lyžařských středisek, předpověď počasí na horách, stav sněhu, aktuální reporty… Nechybí přehled všech sjezdových lyží na trhu, testy lyží, bazar lyží. Portál BEZKY.net je zaměřen na běžky a běžecké lyžování, servis běžek, trénink na kolečkových lyžích… Pokud chcete lyžovat levněji, navštivte Skipasomat.cz s nabídkou levných skipasů, zlevněných servisů lyží.

POSLEDNÍ ČLÁNKY

Jak roztáhnou sportovní boty?

Při koupi obuvi se nám může stát, že po pár dnech nošení zjistíme, že jsme nezvolili správnou velikost. Jak je to možné? Důvodů může být více. Nejčastější chybou je...

30.8. 2021
Oblečte se s námi na hory!

Jste milovníky dobrodružných výprav a turistiky? Že ano? Tak to jste jistě zažili situaci, kdy jste se nemohli rozhodnout, jak se na túru vhodně obléci. Abychom vám výběr...

30.6. 2021
Přechod Jeseníků

Máte rádi dlouhé výlety či vícedenní túry? Výborně! Připravili jsme pro vás několikadenní putování po jesenických horách. Jesenický hřeben jsme záměrně rozdělili na...

29.6. 2021
Beskydské vrcholy s dětmi

Stali jste se rodiči a rozhodně nemáte v plánu vzdávat se horské turistiky? Výborně! Rodičovstvím toulky po horách zdaleka nekončí. Zvláště po těch českých. Některá...

29.6. 2021

Další články »

HODNOCENÍ AREÁLŮ

Zvičina

Dobrá zpráva! V JUTĚ už poptávají nádrže na vodu... Už se těším!!!!


27.8. 2021
Železná Ruda - Belveder

Myslím, že neplatí. Pro jistotu lze snadno ověřit na kontaktním telefonu nebo e-mailu.


11.8. 2021
Zvičina

Už ten areál nejspíš někdo koupil, a nejspíš mu povolí i zasněžování, takže možná se lyžování na Zvičině někdy dočkáme :)


13.5. 2021
Lysá hora

Lidí je na sjezdovkách plno i bez lyžařů, záminka ochrany přírody k likvidaci lyžování na Lysé hoře je proto více než podlá. Vládnou nám eko-teroristi a my jsme jen...
03.5. 2021

10 NEJ Z AREÁLŮ

Nejnižší teplota: -9.4°C
Ramzová
Nejvíce sněhu: 60-70cm
Hlubočky
Nejvíce nového sněhu: 20cm
Biocel Zlatník
Nejlépe hodnocené středisko: 84%
Hodonín u Kunštátu
Nejlépe hodnocené pohoří: 68%
Krkonoše
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.